Historia i nauka, czyli spacer po Krakowie w ramach programu „Poznaj Polskę”.
data dodania: 2022-05-26
„Poznaj Polskę” to nowe przedsięwzięcie MEiN, które ma na celu zapoznanie z naszym dziedzictwem narodowym i kulturowym oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. Ponadto uatrakcyjnia proces nauczania poprzez naukę, pomaga poszukiwać śladów historii, promuje nowoczesną edukację patriotyczną.
Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Imielinie 23 maja 2022r. skorzystali z przedsięwzięcia MEiN i dofinansowania, jakie uzyskali biorąc udział w programie i wyjechali na wycieczkę do Krakowa. Zwiedzili dawną stolicę Polski, rozpoczęli na Bulwarach Wiślanych, zaciekawiła ich grająca ławeczka upamiętniająca znanego muzyka Zbigniewa Wodeckiego, którego piosenki dobrze pamiętali. Punktem obowiązkowym było również odwiedzenie Smoka Wawelskiego i upamiętnienie tego faktu fotografią. Następnie uczniowie zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu, po którym oprowadziły ich przewodniczki, wspominając dawną historię Polski. Na Starym Mieście obowiązkowo zobaczyli Dom Długosza, Collegium Maius i zerknęli na Okno Papieskie. Krakowski Rynek przywitał uczniów hejnałem, a potem odwiedzili Muzeum w Sukiennicach. Punktem obowiązkowym okazał się również pomnik Adama Mickiewicza i odwiedzenie Kościoła Mariackiego oraz Krakowskich dróg Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ostatnim punktem wycieczki był Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Wszyscy byli ciekawi atrakcji, których zadaniem jest pobudzanie do myślenia, uczenia oraz działania, aby poprzez zabawę przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością. Uczniowie mogli korzystać z urządzeń rozmieszczonych w grupach tematycznych obejmujących optykę, hydrostatykę, akustykę i mechanikę. Chętnie wyruszyli, aby poznawać prawa przyrody oraz fizyki. Wszyscy wspaniale się bawili, a nagrodą dla opiekunów stały się uśmiechy podopiecznych i okrzyki: Niech pani to zobaczy!
Spędzenie czasu w dawnej stolicy, która tego dnia szczególnie powitała gości słońcem, było niezwykle cenne . Nie tylko bowiem przybliżyło historię wielkości dawnego królewskiego grodu, ale pokazało też nowoczesne oblicze naukowe. Dzieci podkreślały, że z pewnością chętnie pojadą tam znów, tym razem z rodzicami.
PIKNIK RODZINNY - ZAPROSZENIE
data dodania: 2022-05-24
Balladyna
data dodania: 2022-05-21
Czasem bywa tak, że wyobraźnia uczniów przerasta wyobrażenia nauczyciela Uczniowie klasy 8a nagrali własną interpretację Balladyny. Kogo zobaczymy w rolach głównych? Ach, same wschodzące gwiazdy Hollywood! Zapraszamy do oglądania! Pół żartem, pół serio
Obchody Roku Romantyków Polskich - Aleja Wieszczów
data dodania: 2022-05-11
Dokładnie 200 lat temu w Wilnie ukazał się tomik poetycki "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu. Dlatego też Uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Nasza sdzkoła również postanowiła uczcić to ważne wydarzenie. Uczniowie klasy 5c wraz z p. Dyrektor Dagmarą Kupczyk zasadzili drzewka upamiętniające najznakomitszych poetów romantycznych - Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Norwida i Zygmunta Krasińskiego w Alei Wieszczów.
Dziękujemy Stowarzyszeniu "Zielony Imielin" za sadzonki drzewek.
Szkolny Konkurs Plastyczno-Techniczny „Eko-zabawka” dla klas I-III
data dodania: 2022-05-11
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĄT MAJOWYCH
data dodania: 2022-05-11
Akademia z okazji Świat Majowych
W pierwszych dniach maja obchodziliśmy w Polsce ważne święta państwowe.
Obok Święta Pracy - 1 maja, dla nas Polaków szczególnie ważne są: Święto Flagi - 2 maja
i Święto Konstytucji - 3 maja.
Flaga jest naszym symbolem narodowym i powinniśmy ją otaczać szczególnym szacunkiem.
Natomiast Konstytucja jest najważniejszym dokumentem w Państwie.
Konstytucję uchwalono 3 Maja w 1791 roku. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie,
a drugą na świecie ustawą, która regulowała podstawowe problemy społeczno-polityczne, prawa i obowiązki obywateli państwa. Określała zasady, na jakich miała opierać się władza państwa. Najważniejsze było to, że Konstytucja 3 Maja była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze, nadzieją na silną władzę królewską i silną armię. Sytuacja mieszczan i chłopów też miała się poprawić. Była to po prostu wielka próba ratowania Rzeczypospolitej, którą podjęli posłowie Sejmu Czteroletniego.
Z okazji tych ważnych dni, klasy młodsze 1-3 oraz „Koralinki” przygotowały część artystyczną upamiętniającą te święta, która odbyła się po uroczystym odśpiewaniu hymnu narodowego przy udziale pocztu sztandarowego.
Inscenizację przenoszącą nas w świat króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przygotowali uczniowie klas 2a, 3a, 3b i 3c. Towarzyszył im w pięknym wystąpieniu chór szkolny Koralinki oraz pozostałe klasy młodsze śpiewające piosenkę „Witaj majowa jutrzenko”. Wszystkim gratulujemy pięknego wystąpienia.



















SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI - WYNIKI
data dodania: 2022-04-29
Wyniki Szkolnego Konkursu Recytatorskiego
„Współczesna poezja kobieca – Danuta Wawiłow,
Dorota Gellner i Joanna Papuzińska”
Nagrody przyznano w trzech kategoriach wiekowych:
Klasa 1:
I miejsce: Nina Skoczyńska (kl. 1b)
II miejsce: Julia Stolorz (kl. 1c)
III miejsce: Mateusz Jacek (kl. 1b)
Klasa 2:
I miejsce: Matylda Hericht (kl. 2b)
II miejsce: Amelia Sierzputowska (kl. 2a)
III miejsce: Emilia Bogucka (kl. 2a)
Klasa 3:
I miejsce: Milena Mandowska (kl. 3b)
II miejsce: Alicja Sułkowska (kl. 3a)
III miejsce: Hanna Bierońska (kl. 3b)
Wszystkim zwycięzcom GRATULUJEMY!
Pozostałym uczestnikom dziękujemy i życzymy powodzenia
w kolejnych konkursach
TAM SIĘGAJ, GDZIE WZROK NIE SIĘGA!
data dodania: 2022-04-15
Z dumą i radością chwalimy się sukcesami naszych uczennic i uczniów!
W kuratoryjnych Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych –Olimpiadach Szkół Podstawowych, organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Katowicach, możemy poszczycić się 2 laureatami: z biologii to Oliwia Surma, z matematyki- Piotr Banaczyk.
Laureaci musieli uzyskać ponad 90% punktów na szczeblu wojewódzkim, by taki tytuł otrzymać. Ponadto aż 6 uczniów uzyskało tytuł finalisty tych najważniejszych i najtrudniejszych konkursów przedmiotowych!
Są to: Weridiana Henslok i Marta Korczyńska z języka hiszpańskiego, Piotr Banaczyk z chemii, Franciszek Kłyk i Adam Szuła z matematyki oraz Mateusz Musialik z historii.
W kolejnych dniach przybliżymy Wam sylwetki naszych wychowanek i wychowanków.
Ogromne gratulacje dla laureatek/laureatów i finalistek/finalistów oraz nauczycielek i nauczycieli naszej „dwójki”.
Opowieść wigilijna 2022
data dodania: 2022-04-12
Link do filmu Opowieść wigilijna 2022
Dzień wiedzy o Autyzmie
data dodania: 2022-04-12
Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie.
Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. W naszej szkole kolejny raz włączyliśmy się aktywnie w tę akcję.
Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski. Dlatego w tym dniu ubraliśmy się na niebiesko. Ponadto oglądaliśmy filmy edukacyjne, prezentacje. Rozmawialiśmy o odczuciach, emocjach i życiu osób z autyzmem. Zrobiliśmy plakaty, młodsze dzieci kolorowały karty pracy. Klasy 3 zrobiły wielki napis AUTYZM na hali sportowej.
A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.
Zapraszamy Was do obejrzenia fotorelacji na FB.
Chętnym polecamy też lekturę o autyzmie
http://www.poradnikautystyczny.pl/post/artykuly/2_kwietnia_swiatowy_dzien_swiadomosci_autyzmu
<<< nowsze aktualności ||| ||| starsze aktualności >>>